Kvalita filmov - co znamenaju jednotlive skratky

Novinky 2016, premiéry, filmy bez dabingu a ostatné zahraničné filmy. DVD-rip, BluRay-rip, AVI, DivX a pod.
Obrázok užívateľa
Administrator
Site Admin
Site Admin
 
Príspevky: 1283
Registrovaný: Ned Júl 22, 2007 11:35 pm
Bydlisko: in jor majnd
Poďakoval: 869 krát
Poďakovali mi: 1293 krát

Kvalita filmov - co znamenaju jednotlive skratky

Poslaťod Administrator » Sob Mar 22, 2008 4:50 pm

CAM

Kópia je vytvorená pomocou digitálnej kamery priamo v kine, s použitím statívu alebo bez neho. Obraz je väčšinou roztrasený a skreslený, často snímaný z nevhodného uhla, dokonca niekedy sú nasnímané aj sedadlá ba dokonca hlavy divákov sediacich pred kamerou. Farby sú sivé a chýba vyváženie bielej (záleží od kvality kamery). Zvuk je nahrávaný pomocou mikrofónu umiestneného na kamere, takže okrem zvuku vo filme je počuť aj zvuky z okolia (divákov). Z hľadiska kvality sa takéto kópie u filmových zberateľov radia na posledné priečky.

TELESYNC (TS)

Kópia podobná CAM s lepším zvukom, vďaka snímaniu zvuku s externého zdroja (pripojeného ku kamere priamo v kine, napr. cez konektor pre slúchadlá, ktoré sú určené pre slabšie počujúcich divákov). Zvuk je kvalitný, bez rušenia okolia. Telesync je väčšinou nasnímaný v prázdnom kine, alebo v projekčnej miestnosti, použitím profesionálnej kamery. V porovnaní s CAM je TS kvalitnejší, ale nebýva to pravidlom.

TELECINE (TC)

Kópia filmu vytvorené prístrojom , ktorý nasníma film z filmového kotúča. Obraz aj zvuk je pomerne kvalitný. Takto nasnímaný film, má potom správny pomer strán.

SCREENER (SCR)

Pred vydaním filmu sa veľakrát dostáva do obehu videokazeta (VHS), ktorú rozosielajú výrobcovia ako propagačný materiál do rôznych firiem (členom Oskarovej poroty). Screener má väčšinou formát 4:3 (neorezaný fullscreen). Existujú však aj širokouhlé screenery. Screener sa dá ľahko rozpoznať pomocou tzv. „tickeru“, čo je nápis, ktorý v rozličných intervaloch behá v spodnej časti filmu a upozorňuje diváka na zákaz kopírovania danej verzie filmu. Kvalita je opäť závislá od druhu kopírovacieho zariadenia. Väčšina screenerov je prerobená na VCD (VideoCD) alebo SVCD (SuperVideoCD). Kvalita je vo všeobecnosti dosť slabá.

DVD-SCREENER (DVDscr)

V princípe rovnaká kópia ako (VHS) screener, s tým rozdielom, že zdrojom nie je videokazeta ale DVD. Film býva väčšinou širokouhlý, ale bez extra bonusov, aké by ste našli na originálnom DVD. Bežiaci nápis je väčšinou priehľadný a neruší tak sledovanie filmu. Obvykle sa prerábajú do SVCD alebo DivX/XviD. Kvalita je veľmi dobrá.

DVDRip

Je to kópia klasicky predávaného DVD. Kvalita je excellentná. DVDrip sa väčšinou prerába do SVCD a DivX/XviD.

VHSRip

Kópia klasickej VHS kazety obvykle z videopožičovne. Priemerná až podpriemerná kvalita.

TVRip

Filmy alebo seriály nahrávané z káblovej televízie alebo pomocou digitálneho satelitu, väčšinou sa takto ripujú špeciálne epizódy seriálov, ktoré sa inak nevysielajú. Obvykle sa používa počítač a TV alebo satelitná PCI karta. Dosť často sa takto ripuje do formátu MPEG2 a neskôr sa kópie prerábajú na VCD/SVCD/DivX/XviD. Kvalita býva rôzna, podľa použitého hardware/software.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------
to sú iba základné skratky používané pri kópiách filmov, ak som sa niekde pomýlil alebo som niečo dôležité zabudol napísať, pošlite mi ss
-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Obrázok
"Dal by som všetko čo viem za polovicu toho čo neviem."

RHfactor
Moj prvý príspevok !
Moj prvý príspevok !
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Uto Júl 15, 2008 6:10 pm
Poďakoval: 8 krát
Poďakovali mi: 5 krát

Vyznam skratiek a tagov - Kvalita filmov a serialov

Poslaťod RHfactor » Ned Sep 16, 2012 11:02 am

Rozlišení podle zdroje:
Snažil jsem se o řazení dle výsledné kvality, nicméně každá kategorie může mít velmi široký kvalitativní rozsah.

CAM (též Kinorip) – Film je natočen na digitální kameru v kině. Kvalitu tedy ovlivňuje použitá kamera, počet a hlučnost diváků, pozice kamery (ovlivňuje zkreslení obrazu), atd. Výhodou je, že bývá k dispozici nejdříve, nevýhodou je špatná kvalita.
TELESYNC (TS) – Jako CAM, ale pro zdroj zvuku je použit externí zdroj. Často je použita profesionální kamera a je natáčeno v prázdném sále, ale to není podmínkou. Proto se kvalita může velmi lišit.
WORKPRINT (WP) – Kopie filmu který není dokončený. Mohou chybět některé scény, postavy, vlastnosti, zvuky, nebo naopak některé scény které byli ve finálním filmu vystřihnuty, přebývat. WP se tak může stát velkou raritou. Kvalitativně může jít od kvality CAM až po DVD.
VHSRip – Rip VHS kazety. Vzhledem k tomu že zdrojem je většinou kazeta z půjčovny je výsledek nevalné kvality. V současné době již na něj asi nenarazíte.
DivX Re-Enc – Zdrojem je VideoCD. Výsledná velikost filmu bývá kolem 200MB (nejčastěji pomocí kodeků DIVX nebo XVID). Kvalita je ovlivněna hlavně nízkým rozlišením zdrojového VideoCD – nejčastěji 352×240
SCREENER (SCR) – Zdrojem je videokazeta zaslaná výrobcem jako propagační materiál do různých firem, recenzentům, porotcům atd. Kazeta obsahuje několik krátkých pasáží které jsou nějakým způsobem znehodnocené (jsou černobílé, objevuje se v nich text, že jde o propagační materiál, atp.). Kvalita výstupu je ovlivněna kvalitou přístrojů na kterých se film ripuje.
TELECINE (TC) – Obraz je pomocí speciálního přístroje nasnímán, přímo z filmového kotouče. Výsledná kvalita tedy závisí na kvalitě přístroje. Tento způsob často využívají i oficiální distributoři (viz R5, R6)
DVD-SCREENER (DVDSCR) – Jako SCREENER, ale zdrojem není VHS kazeta, ale DVD. Z vyjímkou znehodnocených pasáží se kvalitativně jedná o obdobu DVDrip
R5Rip, R6Rip – R5, R6 jsou zkratky pro označení oblasti kde se vydávají speciální DVD – R5 – Region 5 (Rusko, Indie, některé státy v Asii a Africe), R6 -Region 6 (Čína). Distributoři v těchto regionech ve snaze konkurovat pirátským verzím vydávají filmy na DVD nosiči dříve než v ostatních regionech. Z technického hlediska nejde o „pravé DVD“ – jde o profesionálně zkopírovaný film z filmových kotoučů – viz TELECINE (TC). Neobsahuje bonusy ani další speciální materiály. Vzhledem k použití profesionálních přístrojů se kvalitou přibližuje k DVD. Tvorba Ripu z těchto DVD se většinou řídí stejnými pravidly jako z běžných DVD (viz. DVDRip), rozdílem bývá přidání anglické zvukové stopy, kterou původní zdroj neobsahuje (vychází jen v jazykových mutacích podle místa vydání)
DVDRip – Rip finálního komerčně prodávaného DVD. Je ořezán o menu, bonusy, titulky a často obsahuje jen jednu zvukovou stopu. Bývá komprimován do datového toku mpeg4 (nejčastěji kodekem DIVX nebo XVID), oproti zastaralému mpeg2 co se používá ve zdrojovém DVD. Nastavením parametrů komprimace se dosahuje velikosti 700 nebo 1400 MB pro distribuci na jednom nebo dvou CD.
DVDR – Nejčastěji kopie originálního DVD, zbavená různých ochranných prvků.
TVRip – V současné době používán často pro seriály. Zdrojem je digitální vysílání ze satelitu nebo kabelové TV. Kvalitou se blíží DVDripu, obsahuje však logo televize. Reklamy bývají z TVRipu odstraněny. V případě, že je zdrojem analogové vysílání je samozřejmě kvalita nižší.
HDTVRip – TVRip z vysílání v HD kvalitě.
BDRip – Zdrojem je Blu-Ray disk. Výsledkem je obraz v HD kvalitě (720p, 1080i či 1080p), nejčastěji komprimovaný na velikost 4,5 GB, tedy jednoho DVD, v kontejneru mkv, kodekem x264. Případně na velikost 700 MB či 1,4 GB, tedy jednoho či dvou CD kodekem DIVX nebo XVID
Přívlastky ripů:

PROPER – Nejkvalitnějsí rip stejného typu z té či oné skupiny.
NUKED – Release obsahuje chyby.
REPACK – Po chybném vydání vychází takto označená opravená verze.
DUPE – Kopie (duplikát) již vydaného relase.
STV – Film nebyl uváděn v kinech – šel rovnou do DVD distribuce.
LIMITED – Určené pro určitou „omezenou“ skupinu diváků – umělecký film, lokální film.
RECODED – Upravené („překódované“) vydání.
SUBBED – Obsahuje titulky které jsou neoddělitelnou součástí videa.
UNSUBBED – Pokud předtím vyšla SUBBED varianta, tak verze která titulky neobsahuje se označí UNSUBBED.
UNRATED – Verze obsahuje scény, které byli v běžně dostupných variantách filmu vystřiženy, převážně z důvodu cenzury.


Späť na Movie - Zahraničné filmy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: jelen77 a 3 hostia